Strona główna |  Pracownicy | Kontakt |
 Nasz adres

Środowiskowy Dom
Samopomocy  
im. Wernera Kenkel

Pl. 21 Października 4
64-140 Włoszakowice
tel. 65-5370-125
fax.655370101
655370101@fax2mail.tp.pl

sds@wloszakowice.pl

 Pracownie

Zachowań społecznych

Informatyczna

Muzyczno-teatralna

Gospodarstwa domowego


Pracownia rękodzieła artystycznego

Praktyczno-techniczna

Krawiecko-dziewiarska

Pracownia rehabilitacji ruchowej

 Z życia ŚDS
 Galeria
PAŹDZIERNIK 2016
"Targ smaku"

    W ramach współpracy z Domem Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni do realizacji projektu kulinarnego. Tym razem jest to projekt "Targ smaku", w ramach którego bierzemy udział w zajęciach kulinarnych i rękodzielniczych. Przygotowujemy różnorodne potrawy z kasz, makaronów, np. sałatki, zupy, ciasta, potrawy z mięsem itp. oraz zaprawy i weki. Mamy również warsztaty rękodzielnicze, podczas których rozwijamy nasze talenty wykonując ozdoby i dekoracje w drewnie, na szkle itp. na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Zajęcia odbywają się w godzinach terapii, a także w soboty w październiku i listopadzie od 9:00 - 14:00.
Joanna O.

k              jk

j   j

l    k
k

4.10.2016 Parafialny Dzień Chorego

    Tegoroczny Dzień Chorego w Parafii Włoszakowice przypadł na dzień 4 października. Zwyczajowo uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawionej z tej okazji i dzięki uprzejmemu zaproszeniu zespołu Caritas wzięliśmy udział spotkaniu na sali GOK, gdzie przy ciepłej kawce i smacznym cieście porozmawialiśmy, pośpiewaliśmy i odmówiliśmy różaniec. Przyjemnie spędziliśmy dzień.
k


l

k

kj

6.10.2016 Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty w Rydzynie

    Dnia 6 października mieliśmy wielką okazję być obecni na meczu piłki nożnej z okazji VI Regionalnych Rozgrywek Sportowych o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego. Gospodarzem i organizatorem turnieju były Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie a także Stowarzyszenie „Pro-Activ”. Mecz piłki nożnej odbył się tym razem na Środowiskowej Hali Sportowej w Rydzynie z powodu padającego deszczu. Rozgrywki składały się z dwóch części. W pierwszej rozgrywano mecze grupowe tak, że każda drużyna grała z każdą. W drugiej części rywalizowano o I, II i III miejsce. Nasza drużyna w składzie Sylwia Ł., Konrad G., Bartek D., Marcin D., Ela M. i ja Daniel R. zajęła miejsce 5. Cieszymy się z tego wyniku, bo najważniejsze jest to, że staraliśmy się z całych sił. Wszyscy zostaliśmy nagrodzeni pucharami, nagrodami i dyplomami. Bardzo serdecznie dziękujemy gospodarzom za dzień pełen pozytywnych emocji.
Daniel R.
k

;

l

l
10.10.2016 Sad jako ekosystem naszego regionu.
Spotkanie z człowiekiem z pasją

- sadownikiem p. Antonim Apolinarskim.


    Dnia 10 października omawialiśmy w naszym Domu kolejną część projektu "Ekosystemy naszego regionu pt. "Sad". w ramach tego spotkania zaprosiliśmy do nas Pana Antoniego Apolinarskiego, który jest właścicielem sadu. Pan Antoni w przygotowanym wywiadzie zdradził nam jak wyglądająw szelkie prace związane z sadzeniem, pielęgnają i ochroną drzew owocowych oraz przechowywaniem ich owoców. Przedstawił nam także ekosystem sad. Otrzymaliśmy również od naszego gościa skrzynkę pysznych jabłek, my zaś w ramach podziękowań za wzbogacanie naszej wiedzy wręczyliśmy Panu Antoniemu podziękowanie i piękną tacę. Kolejnym etapem naszego spotkania było omówienie poszczególnych drzew owocowych, a także jak powstaje owoc i co z danego owocu możemy zrobić. Mieliśmy okazję odgadywać naswę drzewa owocowego po jego liściach, a także skosztować pyszne owoce takie jak jabłko, śliwkę, gruszkę i brzoskwinię.
Mirka M.
j    j  j
    jj12.10.2016 Zawody pływackie w Kościanie


    W środę 12 października byliśmy na zawodach pływackich w Kościanie. Daniel, Konrad i ja wzięliśmy udział w różnych konkurencjach, takich jak na przykład wyławianie przedmiotów, pływanie z deską i przedmiotem na niej, odbijanie zakładnika przy pomocy materaca, pokonywanie trasy na czas. Pływaliśmy, zjeżdżaliśmy ze ślizgawki, odgadywaliśmy zagadki i dobrze się  bawiliśmy. Cały czas była przy nas  Po wodnych harcach był czas na pyszną grochówkę, kawkę i ciasto. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem oraz rozdaniem upominków. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do ŚDSu. Były to pierwsze tego typu zawody w których wzięliśmy udział, ale mamy nadzieję, że nie ostatnie! Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia.
Sylwian Ł.

k    k

j


13.10.2016 Podsumowanie Akcji Sprzątania Świata w Leśniczówce na Koczurach

    Każdego roku w jesiennej atmosferze sprzątamy świat. W sprzątaniu brały udział wszystkie szkoły i z tych szkół delegacje oraz nasza, wzięły udział w zorganizowanym przez GZK oraz Nadleśnictwo Podsumowaniu Akcji Sprzątania Świata. Spotkanie odbyło się w Leśniczówce na Koczurach, w zimnej ale przyjemnej atmosferze. Po powitaniu i przedstawieniu planu dnia przystąpiliśmy do pracy. Za zadanie mieliśmy wykonać plakat na temat tegorocznego hasła Sprzątania świata "Podaj dalej - Drugie życie odpadów" oraz coś pożytecznego z butelki plastikowej. Zabawa była ciekawa i musieliśmy się nagimnastykować, żeby zaprojektować plakat oraz stworzyć wazon, szklankę i lejek z butelek.  Był oczywiście czas na zwiedzanie zakamarków, gdzie mieszkają zwierzęta i nacieszyć oko, a także na ciepły posiłek i rozmowy. Zakończeniem spotkania było rozdanie upominków każdej delegacji i gratulacje złożone przez przedstawiciela GZK p. Krzysztofa i Nadleśnictwa p. Marka. Bardzo dziękujemy za umożliwienie nam integracji z gminnym środowiskiem szkolnym, atrakcje i przemiłe towarzystwo. Do zobaczenia.

Piotr K.

j   kk    
kj
14.10.2016 Dzień Edukacji Narodowej - spotkanie integracyjne "Kapłan jako nauczyciel wiary, autorytet i mistrz - na wzór Chrystusa"

    W piątek postanowiliśmy uczcić Dzień Edukacji Narodowej zapraszając ks. Wikarego Karola, aby opowiedział nam o roli katechety w życiu młodych ludzi, a także jego. P. Mirka i p. Halinka przeprowadziły wywiad z ks. Karolem, dzieki któremu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów na temat całego życia naszego Wikarego. Był to dla nas także czas na podsumowanie Światowych Dni Młodzieży, i w tym temacie ksiądz wypowiedział się w ciekawy sposób. O spotkaniu z Papieżem Franciszkiem opowiedziały także p. Monika i p. Małgosia, które zaprezentowały filmiki i zdjęcia wykonane właśnie w tamte dni. Spotkanie zakończyliśmy złożeniem życzeń i ofiarowaniem kwiatów ks. Wikaremu oraz p. Kierownik z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wikary Karol podkreślił także, że ważna jest cała kadra, dzięki której możemy tutaj być.
Agnieszka K.
j

k


l

j


20.10.2016 Olimpiada na wesoło

    W czwartek 20 października p. Monika przygotowała dla nas szalony dzień sportu pod hasłem "Olimpiada na wesoło" Udział wzięli wszyscy uczestnicy. Najważniejsze w tym dniu było, aby było sportowo i zabawnie. Pierwszą konkurencją było pływanie czyli udawanie - pokazywanie jak się pływa, można było popływać na kocu mając założone okulary co było niebywale trudne i zabawne. Drugą konkurencją była jazda na hulajnodze. Trzeba było także podnosić ciężar w postaci wielkiego walca, rzucać do kosza, a także biec pokonując przeszkody. Faktycznie olimpiada ta przyniosła nam dużo śmiechu i dobrej rywalizacji.
Patrycja G. i Małgosia D.   


j

k

k

k

k

k


k

j
21.10.2016 77 Rocznica niemieckiej zbrodni na włoszakowickim placu

Rada naszego Domu złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą rozstrzelanie polskich patriotów.


szczegółowe informacje na temat tej uroczystości opisane zostały pod linkiem:
http://wloszakowice.pl/news/7/1924,upamietnili-ofiary-niemieckiej-zbrodni.html

k

k


21.10.2016 Las - ekosystem naszego regionu

    Piątek 21 października był dniem, kiedy p. Basia wraz ze swoją pracownią zaprezentowała ostatni już ekosystem wchodzący w skład naszego projektu. Las jest tematem tak obszernym, że brakowało nam czasu na to, aby wszystkie tematy  wyczerpać. P. Basia zaprezentowała ciekawe plansze i bogato opisała cały charakter leśnego ekosystemu.
Daniel R.

j             jk                j


25.10.2016 Rozstrzygnięcie konkursu "Poznaj mój swiat" w Lesznie

    Ela M., p. Mirka, p. Halinka wraz z p. Adrianną nadzorującą wszelkie prace plastyczne pojechały do Leszna, aby wziąć udział w podsumowaniu konkursu plastycznego, w którym zaprezentowały swoje prace.  Wszystkie panie odniosły sukces, bo ich prace znalazły się na wystawie i każdy mógł podziwiać ich piękno, ale praca p. Mirki została wyróżniona przez jury i nagrodzona. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

p. Patrycja G.

h          k
k         k24.10.2016 Dzień Listonosza i poczty polskiej
   
    Taki dzień zorganizowany był w naszym Domu po raz pierwszy. Zajęcia przygotowała p. Ada, która utrwaliła nam wszelkie informacje na temat Listonosza, jego pracy oraz funkcjonowania poczty.  Wprowadzeniem w tematykę były puzzle aktywizujące, po których przeprowadzony został quiz, a prawidłowe odpowiedzi nagradzane były słodkościami. Podsumowanie wyłoniło najaktywniejszą osobę, która otrzymała paczkę z niespodzianką.

Agnieszka K.
l   l

j      
k

k
26.10.2016  Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych w Kościanie


    W środę 26 października delegacja naszego Domu w składzie Bartek, Piotr K., Ela M., Agnieszka B., Gosia, Ela Ś. pod prowadzeniem p. Oli zaprezentowała się w układzie tanecznym do piosenki "Halleluja" A. Burke na corocznym Przeglądzie Artystycznym w Kościanie. Mieliśmy niebywałą okazję podziwiać umiejętności uczestników z innych placówek w śpiewie, inscenizacjach czy kabaretach. Był to dla nas czas na prezentację swoich umiejętności, ale także na spotkania z przyjaciółmi z innych placówek. Dobrze jest podtrzymywać znajomości, oraz poznawać nowe osoby, a możliwość do tego dają nam właśnie takie imprezy. Zwyczajowo czekało na nas także smaczne jedzonko oraz kawa i ciasto.  
Piotr K.
j   j


j


28.10.2016 Podsumowanie Projektu Ekosystemy naszego regionu realizowanego przy współpracy z Nadleśnictwem Włoszakowice.

Rajd pieszy "Stonoga"


    W piątek 28 października pojechaliśmy do Spółdzielni Socjalnej "Kotwica" mieszczącej się w Dominicach, aby podsumować Projekt Przyrodniczy pod hasłem "Ekosystemy naszego regionu". Realizację projektu rozpoczęliśmy już w kwietniu i w poszczególnych miesiącach podejmowane były kolejne tematy: pole, staw, łąka, jezioro, sad i las. Każda pracownia prezentowała wykonane plansze, materiały dydaktyczne, albumy czy prezentacje multimedialne. Na podsumowanie projektu zaprosiliśmy p. Marka Wąsowicza, który reprezentuje Nadleśnictwo w zakresie edukacji przyrodniczej. Kolejno wystąpiła każda pracownia i skrótowo omówiła podejmowany temat. Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków każdej pracowni oraz podziękowań p. Markowi za otrzymaną od Nadleśnictwa pomoc finansową oraz p. Adamowi Samolowi za udzieloną gościnę na czas naszego spotkania.

Daniel R.

k    kk

k      k


DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ZAPRASZAMY NA STRONĘ NASZEJ GALERII

www.wloszakowice.pl