Strona główna |  Pracownicy | Kontakt |
 Nasz adres

Środowiskowy Dom
Samopomocy  
im. Wernera Kenkel

Pl. 21 Października 4
64-140 Włoszakowice
tel. 65-5370-125

sds@wloszakowice.pl

 Pracownie

Zachowań społecznych

Informatyczna

Muzyczno-teatralna

Gospodarstwa domowego


Pracownia rękodzieła artystycznego

Praktyczno-techniczna

Krawiecko-dziewiarska

Pracownia rehabilitacji ruchowej

 Z życia ŚDS
 Galeria






01.10.2019 Parki krajobrazowe - zajęcia edukacyjne w ramach realizacji projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona"

    Tematem tych zajęć były parki krajobrazowe, których w wielkopolsce mamy 13, a każdy z nich jest wyjątkowy i piękny. Na wstępie zajęć określiliśmy cechy charakterystyczne parku krajobrazowego, omówiliśmy w jaki sposób chroni się tam przyrodę oraz zasady, jakimi musimy się kierować będą w takim parku. Dowiedzieliśmy się, że wartościami, które chroni się w parkach są: przyroda, krajobraz, kultura i historia. Przyjrzeliśmy się bliżej trzem wybranym parkom: Przemęckiemu, ponieważ na jego terenie znajduje się nasz ośrodek i mieszka większość z nas, Rogalińskiemu, gdyż tam jutro pojedziemy oraz Lednickiemu w którym byliśmy dwa lata temu na wycieczce.
Agnieszka B.




02.10.2019 Wycieczka edukacyjna do Rogalina i Kórnika w ramach realizacji projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona"

    W dniu 08.09.2019 wybraliśmy się na kolejną wycieczkę w ramach realizowanego przez Fundację „Jesteśmy – więc pomagamy” projektu „Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona”. Tym razem zaprosiliśmy do udziału w wyjeździe także reprezentację naszych przyjaciół z Bukówca Górnego, którzy co roku biorą czynny udział w imprezie charytatywnej „Bukówieckie Lotanie”. Na początek pojechaliśmy do Rogalina, gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękny pałac Raczyńskich, ale przede wszystkim przyrodę Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Spacerując ścieżkami ogrodu francuskiego, znajdującego się na tyłach pałacu, przeszliśmy do parku, w którym rosną słynne 3 rogaliński dęby: Lech, Czech i Rus. Pani Agnieszka opowiedziała nam trochę ciekawostek o tych pomnikach przyrody. Dowiedzieliśmy się też, że na dzikich terenach otaczających posiadłość kręcona była część scen do filmu o początkach państwa polskiego pt. „Stara Baśń” w reż. Jerzego Hoffmana. Przy wyjściu mogliśmy zobaczyć małego „Ruska”, czyli potomka, jak się niedawno okazało, najstarszego w Polsce dębu Rusa. Rusek został sklonowany metodą in vitro, ma już 3 lata i rośnie „jak na drożdżach” - oby tak dalej ;-). Następnie udaliśmy się do Kórnika, który przywitał nas niestety porządną ulewą. Jednak znalazła się spora grupa odważnych uczestników wycieczki, którzy uzbrojeni w parasole wyruszyli pod wodzą sympatycznej pani przewodnik na spacer po kórnickim arboretum. Podczas godzinnej wędrówki dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o drzewach i krzewach rosnących w arboretum. Dla reszty ekipy, która została w autokarze, zebraliśmy z alejek m. in. niecodzienne okazy żołędzi, kolczastych szyszek, liści, by móc im przekazać trochę zdobytej przez nas wiedzy. Nasyceni wiedzą, ale z pustymi żołądkami udaliśmy się na pyszny obiad do restauracji „Ventus”. Posileni mogliśmy bezpiecznie wracać do domu. Dziękujemy wesołej ekipie z Bukówca: Ani, Wiktorii, Nadii, Alicji, Malwinie i pani Dorotce za wspólnie spędzony czas.
Rada Domu


k

l

l

l

l

k

l

l

l

l

l


3.10.2019 Rezerwaty przyrody - zajęcia edukacyjne w ramach realizacji projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona"

    Na temat rezerwatów przyrody mieliśmy bardzo mało wiedzy. Zajęcia pomogły nam zrozumieć czym jest rezerwat i jakie są jego rodzaje. Omówiliśmy charakterystykę rezerwatów leśnych, krajobrazowych, faunistycznych i florystycznych naszego województwa. Wiemy że w Wielkopolsce jest 98 rezerwatów, a każdy chroni coś wyjątkowego, czy to śnieżycę, czy gęś gęgawę, czy ślimaki, a nawet paprocie. Bliżej poznaliśmy trzy konkretne rezerwaty: „Bagno Chorzemińskie”, gdzie byliśmy podczas wycieczki edukacyjnej do Wolsztyna, „Wyspa Konwaliowa”, który leży na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego, oraz „ Torfowisko nad Jeziorem Świętym” dokąd pojedziemy w przyszłym tygodniu. 
Konrad G.




08.10.2019 Rajd pieszy do Rezerwatu Przyrody "Torfowisko nad Jeziorem Świętym"

    W deszczowy wtorek 8 października odbył się kolejny rajd pieszy zorganizowany w ramach realizacji projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona", tym razem do rezerwatu przyrody. Pogoda nie była idealna, ale nie popsuła nam samopoczucia. Pierwszy etap trasy od Włoszakowic do Olejnicy pokonaliśmy autobusem i busem, a następnie przeszliśmy z olejnickiego parkingu nad torfowisko. Tam wysłuchaliśmy lekcji na temat przyrody w rezerwacie oraz przyjrzeliśmy się torfowisku. Następnie udaliśmy się do Perkowa, gdzie w wigwamie tamtejszego leśnictwa spotkaliśmy się z leśniczymi, którzy opowiedzieli o ochronie przyrody rezerwatu a także o łowiectwie. Dzień zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek na ognisku i degustacją w otoczeniu przyrody. To był przyjemnie spędzony dzień.
Ela M.  
 



l

k

k

l




l


l

l

l

l





Jesień w naszym ogrodzie

Jest pięknie i kolorowo.

l

k

l

l

l

l


k

l






14.10.2019 Parki Dworskie w Wielkopolsce - zajęcia edukacyjne w ramach realizacji projektu

    Tym razem p. Asia rozmawiała z nami na temat ogrodów i parków dworskich. Omówiliśmy cechy charakterystyczne takich miejsc oraz wyróżniliśmy trzy rodzaje: włoskie, francuskie i angielskie. Obejrzeliśmy zdjęcia i filmy prezentujące piękno tych parków. Szczególnie przyjrzeliśmy się parkom najbliżej naszego zamieszkania oraz takim, które zwiedziliśmy. Na mapie odnaleźliśmy Park Rogaliński i Kórnicki, Park Rydzyński, Park w Gołuchowie, Park w Drobninie oraz w Zbarzewie. Wszystkie są piękne i cieszymy się, że tak bogate w roślinność Rogaliński, Kórnicki i Gołuchowski mogliśmy zwiedzić osobiście.
Marcin D.

   

l


15.10.2019 Rajd leśnymi ścieżkami

   Taka piękna jesień dookoła! Pani Beatka wie, jak wprawić nas w dobry nastrój - zorganizowała rajd pieszy do włoszakowickiego parku. Gdy dotarliśmy na miejsce czekały na nas zadania do wykonania. Na początku każdy zrobił bukiet z jesiennych liści, później zbieraliśmy kasztany na czas, a na koniec prezentowaliśmy ćwiczenia, które można wykonać podczas spaceru wykorzystując to co wokół: krawężnik, ławeczkę czy mostek. W doskonałych nastrojach, dotlenieni i wygrzani w jesiennym słońcu wróciliśmy do ośrodka.
Mariusz S.

l

k

k

l

k

l



16.10.2019 Pomniki przyrody - zajęcia edukacyjne w ramach realizacji projektu


    Tego dnia poznaliśmy kolejne, bardzo ważne pojęcie w dziedzinie ochrony przyrody. Pomnik przyrody to element ożywiony lub nie-ożywiony, który jest bardzo ważny i wyjątkowy. Poznaliśmy kilka ważnych dla wielkopolski pomników, jak na przykład Kamień św. Jadwigi czy Dęby Rogalińskie. Oczywiście omówiliśmy ten który jest najbliżej nas, czyli Platan rosnący we włoszakowickim parku. 
Agnieszka B.
h

j

k


12.10.2019 Podsumowanie Akcji Sprzątania świata

     7 osobowa delegacja naszego Domu wzięła udział w Gminnym Podsumowaniu Akcji Sprzątania Świata, które odbyło się na terenie leśniczówki Koczury. Po powitaniu, ogłoszone zostało zadanie do wykonania, a mianowicie nazbieranie jak największej ilości grzybów. Wyruszyliśmy zatem w las i szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się , że znajdziemy aż tyle grzybów. Po powrocie czekała na nas kieł-baska do usmażenia na ognisku i podsumowanie. Każda ekipa otrzymała torbę z upominkami dla ośrodka. Cudownie było chodzić po lesie w tak wspaniałą jesienną pogodę. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do ośrodka.
Mariusz S.

j

h

j

k

k

k

j

j

k

k



21.10.2019 Uroczystości z okazji 80 rocznicy rozstrzelania patriotów

    Każdego roku zanosimy znicz pod tablicę upamiętniającą tą niemiecką zbrodnię. W tym roku z okazji okrągłej rocznicy zebraliśmy się tam tłumnie i tak jak delegacje z gminy, szkoły i przedszkola złożyliśmy znicz i wiązankę, aby uczcić to wydarzenie i oddać hołd pomordowanym. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta, mażoretki a także żołnierze z zielonogórskiej jednostki.
Rada Domu
 

j


j

j

k

k




22.10.2019 Spotkanie ze „strażnikami przyrody” – myśliwymi, w ramach projektu „Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona”

    Do naszego Domu zawitało dwóch znanych we Włoszakowicach myśliwych p. Ryszard Łopusiewicz oraz p. Marek Poloszyk. To było bardzo ciekawe spotkanie, dzięki któremu poznaliśmy pracę myśliwych i zrozumieliśmy, że myślistwo to nie tylko strzelanie do zwierząt, ale wiele innych ważnych dla przyrody spraw.  Panowie w bardzo ciekawy sposób odpowiadali na zadawane przez nas pytania, a przyniesione rekwizyty dodatkowo ubarwiły spotkanie. Goście przedstawili nam drogę, jaka musi przebyć osoba pragnąca zostać myśliwym. Opowiedzieli o tym, jak liczą zwierzynę we włoszakowickich lasach określając stan różnych gatunków oraz jak dbają o nią w zimowej porze, o akcjach poszukiwania pułapek zakładanych przez kłusowników, a także o tym jakimi zasadami i regulaminami musi się kierować myśliwy. Bardzo wyraźnie zaznaczyli jak ważna jest ochrona przyrody i że każdy z nas musi dbać o to, aby w naszych lasach nigdy nie zabrakło zwierząt.
Konrad G.   




k

k

l

k




23.10.2019 Rajd pieszy wokół Leśniczówki Mścigniew w ramach projektu „Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona”
    W pięknej jesiennej aurze spacerować w lesie – coś wspaniałego. Nam było to dane z racji zorganizowanego w ramach realizacji projektu rajdu pieszego wokół leśniczówki. Na miejsce zajechaliśmy autobusem, rozgościliśmy się przy tamtejszym wigwamie należącym do Koła Łowieckiego „Bór Hetmanice”. Podzieliśmy się na dwie grupy, jedna pilnując paleniska śpiewała hucznie piosenki turystyczne, a druga wyruszyła na rajd leśnymi ścieżkami. Gdy zaszliśmy głęboko w las p. Asia przeprowadziła krótką lekcję przyrody, omawiając to co mogliśmy zaobserwować wokół. Zobaczyliśmy jak wygląda miejsce po wycince lasu i przygotowywane do świeżych nasadzeń. Zebraliśmy wiele grzybów, wsłuchaliśmy się w odgłosy lasu, śpiew ptaków, szelest liści, a że było prawie bezwietrznie usłyszeliśmy także dźwięk spadających liści. Po powrocie do wigwamu zrelacjonowaliśmy wszystko grupie biesiadującej i razem z nimi omówiliśmy leśną przyrodę w jesiennej aurze, po czym zasiedliśmy do wspólnego stołu konsumując kiełbaski prosto z grilla. To był wspaniały czas spędzony na łonie natury.
Mateusz W.

k

k

k

k

j

k

k

k



24.10.2019 Turniej gry w kręgle

Już tradycją się stało, że w naszym Domu w październiku odbywa się turniej kręglarski. Pani Beata rozpoczęła zawody od przypomnienia zasad  gry oraz wyjaśnienia różnic między kręglami i bowlingiem. Gdy już wszyscy zrozumieli na czym polega gra przystąpiliśmy do rozgrywki. Po zaciętej walce i dogrywkach pierwsze miejsce zajął Mateusz W., drugie Ela M. a trzecie Konrad G. Nagrody i dyplomy wręczyła p. kierownik wraz z p. Beatą .
Agnieszka B.


l

k

k

j

k



29.10.2019 XV Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych w Kościanie

    Dnia 29 października delegacja naszego Domu w składzie: Ela M., Agnieszka B., Daniel R., Mariusz S., Bartosz D., pod opieką p. Oli mieliśmy zaszczyt po raz kolejny wystąpić na przeglądzie, w tym roku był on jubileuszowy. Na początku zostaliśmy bardzo gorąco przywitani przez gospodarzy. Następnie odbyły się występy różnych placówek oraz nasz. Jury było poruszone naszym występem i nagrodzeni zostaliśmy ogromnymi brawami. Na każdego czekał ciepły poczęstunek w miłym towarzystwie. Podsumowaniem było wręczenie dyplomów i nagród. Zadowolenie i uśmiechnięci wróciliśmy do ośrodka i wrażeniami podzieliśmy się z innych.
Daniel R., Mariusz S.

k

k


k




30.10.2019 Wycieczka edukacyjna do Gołuchowa w ramach realizacji projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona"

    W dniu 30.10.2019 wybraliśmy się na ostatnią już wycieczkę w ramach realizowanego przez Fundację „Jesteśmy – więc pomagamy” projektu „Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona”. Ponownie zaprosiliśmy do udziału w wyjeździe reprezentację naszych przyjaciół z Bukówca Górnego, którzy co roku biorą czynny udział w imprezie charytatywnej „Bukówieckie Lotanie”. Celem naszej wycieczki był  Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Leśnictwa oraz Oficynę. To niesamowite, jak ciekawy jest las, to co się w nim dzieje, kto w nim mieszka i jak bogata jest przyroda naszego województwa. Wspaniałe wystawy, niesamowite eksponaty i przede wszystkim natura parku. Drzewa w pięknej jesiennej szacie, alejki bogate w roślinność i czyste powietrze  - wszystko to napełniło nas ogromną energią. Ostatnim miejscem które zwiedziliśmy była Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie przyjrzeliśmy się rodzince żubrów. Na zakończenie wycieczki przejechaliśmy na pyszny posiłek do Restauracji Zamkowej. Z pełnymi brzuchami i pięknymi wspomnieniami bezpiecznie wróciliśmy do domu. Dziękujemy ekipie z Bukówca Górnego za towarzystwo podczas wycieczki.
Rada Domu   

 
j

l

k

k

k




















www.wloszakowice.pl