Strona główna |  Pracownicy | Kontakt |
 Nasz adres

Środowiskowy Dom
Samopomocy  
im. Wernera Kenkel

Pl. 21 Października 4
64-140 Włoszakowice
tel. 65-5370-125
fax.655370101
655370101@fax2mail.tp.pl

sds@wloszakowice.pl

 Pracownie

Zachowań społecznych

Informatyczna

Muzyczno-teatralna

Gospodarstwa domowego


Pracownia rękodzieła artystycznego

PRAKtyczno-techniczna

Krawiecko-dziewiarska

Pracownia rehabilitacji ruchowej

 Z życia ŚDS

 Galeria
WARSZTATY FOLKLORYSTYCZNE


Projekt w trakcie realizacji

Dzięki zaproszeniu Fundacji "Jesteśmy -więc pomagamy"  z zapałem bierzemy udział w realizacji projektu.  Zdobywamy wiedzę i nowe umiejętności podczas spotkań integracyjnych z udziałem animatorów kultury ludowej
 i w czasie zajęć warsztatowych.

Informacje na bieżąco opracowywali i zamieszczali uczestnicy warsztatów - animator kultury ludowej.
 • niedziela 5.07.2015 
 • Odbyliśmy już pierwszą wycieczkę edukacyjną do Dziekanowic, gdzie wzięliśmy udział w imprezie "Żywy Skansen". Do wyjazdu przygotowała nas p. Asia podczas warsztatów - animator kultury ludowej. Był to dzień pełen atrakcji. Podziwiać mogliśmy kowala przy pracy, wikliniarstwo, hafciarstwo; różne rodzaje Zagród, czy Chałup z różnych miejscowości. Zagrody odkrywały dla nas tajemnice prac domowych oraz wykonywanych na obejściu. Widzieliśmy zatem jak kręplowano owczą wełnę, skręcano powróz drewnianym kołowrotkiem, wypiekano chleb w piecu wolnostojącym, ubijano masło w kierzynce, oprawiano kosę itp. Było to bardzo ludowe przeżycie :)

j
spotkanie z Panem kowalem

j
 plecionkarstwo - ozdoby ze słomy


j
hafciarstwo

j
pranie w pralce

k
pranie ręczne

j
  m
przyroda, natura - sielsko
polska wieś tradycyjna

g
h

 • wtorek - 7.07.2015
 • Gościliśmy w naszym Domu artystę rzeźbiarza ludowego pana Jerzego Sowijaka. Uczestnicy warsztatu - animator kultury ludowej przygotowali i przeprowadzili wywiad. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu i pasji pana Jerzego. Ponadto obejrzeliśmy film edukacyjny z zakresu rzeźbiarstwa. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie, już w formie warsztatów - rękodzieła artystycznego, gdzie będziemy tworzyć prace z drewna pod okiem pani Ady i pana Sowijaka.

g

h


 • środa - 8.07.2015 
 • na zaproszenie warsztatu - tańce, stroje i muzyka ludowa przybyli do nas mali tancerze z Regionalnego Zespołu Tanecznego wraz z instruktorem p. Marylką Rzeźniczak i asystentkami p. Lidką i p. Honoratą. Zaprezentowano nam ludowy taniec włoszakowicki oraz piosenkę ludową Maryneczka, przy której podjęliśmy próbę wspólnego śpiewu. Już nie możemy się doczekać piątkowych zajęć warsztatowych, które poprowadzi p. Marylka z asystentaki, a także p. Ola i p. Marcelina:) Skąd u pani Marylki tyle zapału do folkloru dowiedzieliśmy się podczas wywiadu, który przeprowadzili nasi animatorzy kultury ludowej
f

g

f

g

 • czwartek - 9.07.2015 
 • warsztat - gwara, obrzędy i zwyczaje ludowe przygotował spotkanie z bukówieckim animatorem kultury ludowej Panią Zofią Dragan. Było to nasze trzecie spotkanie z animatorem. Pani Zosia bardzo ciekawie opowiadała o tym, w jaki sposób propaguje i stara się podtrzymywać tradycje i obrzędy ludowe. Nasi animatorzy kultury ludowej przeprowadzili z panią Zosią bardzo ciekawy wywiad. Każdy słuchał z zainteresowaniem o tym, jak wielu działaniom umacniającym ludowość we wsi Bukówiec Górny oddaje się pani Zosia. Dzięki temu wieś ta jest znana na niwie kultury ludowej w całej polsce.  Mamy ogromną nadzieję, że spotkamy się jeszcze raz.
h


l


l    j   

h 

 • wtorek - 18.08.2015
 • warsztat - tańce, stroje i muzyka ludowa zaprosił  na spotkanie p. Irenę Michalewicz wieloletnią kierowniczkę Regionalnego Zespołu z Bukówca Górnego oraz p. Tomasza Kicińskiego z zespołem Miglance. Nasi animatorzy kultury przeprowadzili wywiad z  gośćmi, dzięki którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Usłyszeliśmy o działalności zespołu i kapeli, o osiągnięciach, poświęceniach, kierowników oraz członków, a także pasji i zamiłowaniach. Mieliśmy niepowtarzalną okazję spróbować gry na dudach - oj nie jest to łatwa sprawa ;)
kkk
ll
l
 • niedziela 5.08.2015 
 • Naszą drugą wycieczkę edukacyjną odbyliśmy do Nowego Tomyśla na "III Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa". Do wyjazdu przygotowała nas p. Asia podczas warsztatów - animatora kultury ludowej. Pogoda nam dopisała, co umożliwiło nam zwiedzenie całego terenu festiwalu i obejrzenie prac wikliniarskich z różnych regionów świata. Zrozumieliśmy, że z wikliny wyplata się nie tylko koszyki! Podziwialiśmy prace w muzeum Wikliniarstwa, oraz wiele takich, które wykonane zostały na różnorodne konkursy, czy okazje. Sam Nowy Tomyśl, jest uroczym miasteczkiem ozdobionym wiklinowymi donicami, parasolkami, a w centrum stoi ogromny, wpisany w Księgę Rekordów Guinessa kosz wiklinowy. Był to wspaniały dzień pełen wrażeń.k k
jk  khk
k

k'
 • Środa - 26.08.2015
 • Nasze kolejne spotkanie z animatorami kultury ludowej odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Przybył do nas Regionalny Zespół im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego, który odpowiadając na zadawane pytania , uraczył nas opowieściami o zespole, próbach, występach i bogatej historii związanej z działalnością Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz. Przyjemnie było posłuchać na żywo przyśpiewek przyjrzeć się strojom i obejrzeć filmy z występów. To był bardzo udany dzień.h
j

j
k 
  
 • wtorek 15.09.2015
 • Państwo Wiesław i Mirosława Paul byli naszymi kolejnymi gośćmi i jako animatorzy kultury ludowej odpowiedzieli na kilka pytań zadanych przez naszych animatorów. 
k

k
 • środa 23.09.2015 
 • nasza trzecia wycieczka była równie ciekawa jak poprzednie. Tym razem zawitaliśmy w Wolsztynie w tamtejszym Skansenie. Wzięliśmy udział w dwóch lekcjach muzealnych: "Dawne gospodarstwo domowe" oraz "Jak dawno budowano". W tym dniu towarzyszyła nam grupa uczestników z Domu Pomocy Maltańskiej z Puszczykowa, którzy spędzili ten dzień równie przyjemnie i ciekawie jak my.
j

j       k


j         h • wtorek 29.09.2015
 •  Integracyjny Przegląd Pieśni Ludowej. W ramach projektu „Moja Wielkopolska – warsztaty folklorystyczne”, w Sali restauracji Toskania odbył się Przegląd Polskiej Pieśni Ludowej. Na przegląd przybyli uczestnicy z 13 zaprzyjaźnionych placówek. Zaprezentowali się w kategorii solista oraz zespół. Zespołów było 11 i usłyszeć mogliśmy takie utwory jak: „W poniedziałek rano”, „Świniorz”, „Jestem sobie turowianka”, „Czerwone jabłuszko” czy „Hej sokoły”. Soliści zaprezentowali się w różnorodnych pieśniach, np. „Poszła Karolinka”, „Hej bystra woda” czy „Hej szalała, szalała”. Przeżycia, występy – było tyle radości i spotkań ze znajomymi. Tego dnia odbyło się także podsumowanie konkursu plastycznego przeprowadzonego również w ramach projektu. Niesamowitym uatrakcyjnieniem przeglądu były występy Dziecięcego Zespołu Regionalnego przy przedszkolu Nr 2 we Włoszakowicach oraz naszych młodych Dudziarzy pod kierunkiem p. Kicińskiego Dziękujemy uczestnikom za piękne występy, gościom za przybycie, kierownictwu i obsłudze restauracji Toskania za gościnę oraz każdemu, kto pomógł nam w realizacji przeglądu.

j'   j

k    k
 
 • piątek 9.10.2015
 • "Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze" taki tytuł nosiła lekcja muzealna, na której byliśmy w Skansenie Budownictwa Ludowego w Wolsztynie. Ubawiliśmy się niesamowicie, gdyż mieliśmy możliwość powróżenia na dawne sposoby. Dowiedzieliśmy się także wielu interesujących informacji na temat tego jak dawniej obchodzono Andrzejki i Katarzynki.


k
k

j     j
k  k
 •  środa 7.10.2015, poniedziałek 12.10.2015
 • uczestnicy warsztatów gwary i obrzędów ludowych zaprosili laureatki konkursu "Mówimy gwarą". Była to dla nas możliwość wysłuchania dialogów, nauki wybranych wyrazów, zwrotów. Przedstawiły także skecze gwarowe, które bardzo nas rozbawiły.
  Pojechaliśmy do Zespołu Szkół w Bukówcu Górnym aby odbyć także spotkanie z uczniami, którzy brali udział w konkursie gwarowym. Przedstawili nam cechy charakterystyczne gwary wielkopolskiej, wysłuchaliśmy ciekawych gwarowych dialogów.l    gk       h


h


 • czwartek 15.10.2015
 • Podsumowanie projektu "Moja Wielkopolska - warsztaty folklorystyczne" w formie obrzędu Dożynkowego. Przybyli do nas goście: animatorzy kultury ludowej, którzy aktywnie brali udział w zajęciach warsztatowych i byli dla nas nauczycielami sztuki ludowej. Swoją obecnością zaszczycili nas także członkowie Rady Rodzin ŚDS Włoszakowice, ksiądz proboszcz, p. Irena P. przewodnicząca Rady Gminy oraz pani, która jest z nami zawsze w ważnych chwilach - p. Halinka F. Uroczystość zaczęła się od przedstawienia obrzędu dożynkowego - "korowód dożynkowy" oraz prezentacji tańca włoszakowickiego przez Zespół Regionalny utworzony na potrzebę projektu oraz pieśni ludowych. Następnie była prezentacja skeczów gwary wielkopolskiej przez laureatki konkursu "Mówimy gwarą" z Bukówca Górnego - p. Wiktorię S. Anna Z., które przybyły do nas reprezentując p. Zofię D.  Kolejnym punktem programu było podziękowanie i wręczenie upominków Fundacji "Jesteśmy - więc pomagamy" oraz animatorom kultury ludowej. uwieńczeniem dnia było "Swojskie jadło" przygotowane przez terapeutów, uczestników oraz rodziców. j
k

k

I tak zakończyliśmy prawie trzymiesięczną pracę nad projektem, który wniósł w nasze życie dużą porcję energii, radości, wiedzy i obycia. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowani byli w realizację każdego zadania!
DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ZAPRASZAMY NA STRONĘ NASZEJ GALERII

www.wloszakowice.pl