Strona główna |  Pracownicy | Kontakt |
 Nasz adres

Środowiskowy Dom
Samopomocy  
im. Wernera Kenkel

Pl. 21 Października 4
64-140 Włoszakowice
tel. 65-5370-125

sds@wloszakowice.pl

 Pracownie

Zachowań społecznych

Informatyczna

Muzyczno-teatralna

Gospodarstwa domowego


Pracownia rękodzieła artystycznego

Praktyczno-techniczna

Krawiecko-dziewiarska

Pracownia rehabilitacji ruchowej

 Z życia ŚDS
 GaleriaOd czerwca do listopada tego roku  bierzemy udział w realizacji projektu - "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona", który został opracowany przez fundację i uzyskał akceptację, a tym samym dofinansowanie Wojewody Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert.


2,4.09.2019 Parki narodowe województwa wielkopolskiego - zajęcia edukacyjne w ramach realizacji projektu przyrodniczego


    Pani Joanna przeprowadziła kolejne zajęcia edukacyjne z zakresu realizacji projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona". Tym razem rozmawialiśmy o parkach narodowych, których tereny leżą na powierzchni naszego województwa. Określiliśmy ich położenie, odnaleźliśmy na mapie i poznaliśmy logo. Obejrzeliśmy zdjęcia, filmy edukacyjne, które przybliżyły nam roślinność, zwierzęta i piękno tamtejszej przyrody. Wspomnieliśmy fakty z wycieczki edukacyjnej, którą odbyliśmy do Śremu oraz siedziby Wielkopolskiego Parku Narodowego. Omówiliśmy także kwestię zagrożeń i ochrony przyrody zarówno w Wielkopolskim Parku Narodowym, jak i w Drawieńskim. Wiadomości podsumowaliśmy zabawami edukacyjnymi, przez co utrwaliliśmy zdobytą wiedzę.
Daniel R.
j

l

k


3.09.2019 Spotkanie z p. Rafałem Zaliszem - wędkarzem, zorganizowane w ramach projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona".

    Realizacja zadań wynikających z projektu obejmuje spotkania ze "strażnikami przyrody" czyli osobami, których życie powiązane jest z przyrodą, a tym samym uczą, jak o nią dbać. Spotkanie z p. Zaliszem odbyło się w restauracji "Okienna" - serdecznie dziękujemy gospodarzom za gościnę. Na miejsce spotkania przybyliśmy busem, a także przemierzając rajdem pieszym włoszakowickie drogi. Pan Rafał odpowiedział na przygotowane przez nas pytania dotyczące jego zainteresowania wędkarstwem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i praktycznych rzeczy na temat regulaminów, zasad bezpieczeństwa i ochrony ryb, przyrody i miejsc, które są związane z połowem. Obejrzeliśmy zdjęcia i filmy, dzięki którym mogliśmy zobaczyć jak różnorodne są ryby, sprzęt wędkarski i jak wiele radości daje wędkarstwo sportowe. Serdecznie dziękujemy panu Rafałowi za czas nam poświęcony i ciekawe przekazanie informacji.
Mateusz W.  

k

k

k

;l

  05.09.2019 Rajd pieszy na Koczury

     Kolejny rajd, na jaki wybraliśmy się w ramach realizacji projektu "Nasza wielkopolska przyroda i jej ochrona, miał na celu dotarcie do położonego w głębi lasu Ośrodka Edukacji Leśnej "Zaskroniec" w Koczurach. Mieliśmy okazję zobaczyć na miejscu ochronkę dla zwierząt leśnych, które z różnych powodów utraciły zdolność do samodzielnego przebywania na wolności. Staraliśmy się rozpoznać wszystkie gatunki zwierząt, które znalazły tam swoje miejsce. O historii tego miejsca opowiedział nam pracownik Nadleśnictwa Włoszakowice - p. Marek Wąsowicz. W ramach pogadanki edukacyjnej, p. Marek przypomniał nam o zakazie dokarmiania zwierząt leśnych, o zasadach postępowania ze zwierzętami napotkanymi w ich naturalnym środowisku. Wspomniał też o problemie kłusownictwa. Na zakończenie spotkania p. Ada przygotowała dla nas pyszne kiełbaski i surówkę. Posileni, pełni nowych wiadomości wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Mateusz W.
 
k

k

k

l
11.09.2019 Dzień Sportu

    W poniedziałek 11 września p. Beata przygotowała dla nas zajęcia sportowe. Każdy z nas mógł wziąć udział w różnych konkurencjach, jak na przykład: siatkówka materiałowa, rzucanie balonikami z wodą, zbieranie piłeczek do woreczka i w wielu innych. Rozruszaliśmy się, dobrze się bawiliśmy - lubimy takie dni.
Agnieszka B.

k

k

l

l


12,16.09.2019 Zbiórka żołędzi na naszym ogrodzie

    Choć jesień dopiero za kilka dni, my już ją odnajdujemy na naszym ogrodzie w postaci wszechobecnych żołędzi! Rozpoczęliśmy zatem akcję ich zbierania, a co najważniejsze, będziemy mogli je oddać jako karmę dla dzików na zimę.
Agnieszka B.13, 25.09.2019 "Sprzątanie świata" - udział w akcji

    W tym roku akcję sprzątania świata rozłożyliśmy na dwa dni. W piątek 13 września 13 osobowa drużyna wyruszyła do włoszakowickiego parku, aby tam oczyścić teren pobliskiego lasu oraz w deszczową środę 25 września 11 osobowa ekipa wyruszyła w ten sam teren. Drugi dzień naszego sprzątania zakończyliśmy w restauracji "Słoneczna" degustując pyszne danie obiadowe. Razem zebraliśmy 6 worków śmieci, o których położeniu poinformowaliśmy p. Basię z Firmy PGO Zając, aby można było je zebrać.
Daniel R.kj

l

k
18.09.2019 Zawody Wędkarskie w Zimnowodzie

    Tradycyjnie we wrześniu, na zaproszenie przyjaciół z DPS w Zimnowodzie, delegacja naszego Domu wraz z p. Beatą i oczywiście p. Kierownik i p. Adamem, wzięła udział w wędkowaniu. Gdy zajechaliśmy na miejsce powitano nas bombą kolorowej farby, którą obrzucony został nasz samochód. Wylosowaliśmy miejsce nr 1, które okazało się sprzyjające, gdyż złowiliśmy ponad kilogram ryb. Po emocjonujących połowach przeszliśmy do środka, gdzie była zabawa, smaczny poczęstunek i oczywiście rozmowy w przesympatycznym towarzystwie. Do domu wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni z tak przyjemnie spędzonego dnia. Do zobaczenia w przyszłym roku !!!   
Mateusz W.

l

l

j

l


j


20.09.2019 "SPRZĄTAMY LAS Z PREZYDENTEM" - udział w krajowej akcji

    W piękny, słoneczny piątek 20 września, wzięliśmy udział w ekologicznej akcji sprzątania lasu. Na zaproszenie Nadleśnictwa Włoszakowice delegacja naszego Domu w składzie: Mateusz, Mariusz, Daniel, Konrad, Bartosz, Ela i Agnieszka pod opieką p. Asi G., wzięła udział w tym ekologicznym przedsięwzięciu. Na wyznaczonej trasie zebraliśmy dwa worki śmieci. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym działaniu, gdyż bardzo nam zależy na czystości lasów i ochronie przyrody, szczególnie lokalnej.
Mateusz W., Mariusz W.

k

k

k.


 
24.09.2019 Spotkanie ze "strażnikiem przyrody"
- p. Kazimierzem Jankowiakiem
   
    To już kolejne spotkanie ze "strażnikiem przyrody", którym tym razem był dla nas p. Kazimierz - emerytowany nauczyciel geografii i historii, założyciel "Łazików", skarbnik PTTK Kościan i przede wszystkim miłośnik przyrody, turystyki i krajoznawstwa. Było to niesamowicie ciekawe spotkanie, ze względu na samego gościa, który pięknie nam opowiadał o przyrodzie, o potrzebie szacunku wobec niej i  konieczności zadbania o nią, aby była dla nas nieustannie wspaniałym zjawiskiem. Dowiedzieliśmy się, w jakie ciekawe wielkopolskie miejsca dotarł pieszo, rowerem oraz przekazał nam wiedzę na temat rozwoju turystyki i krajoznawstwa w naszym województwie. Określił regulamin turysty, przybliżył nam wiedzę na temat pomników przyrody, parków narodowych i dworskich. Było bardzo ciekawie!!! Dziękujemy za przybycie i piękną lekcję przyrody.
Marcin D.    
   

k

l

29.10.2019 Jarmark w Bukówcu Górnym
 
W niedzielę 29 października odbył się XXIII Gminny Jarmark Rolniczy w Bukówcu Górnym, w którym zwyczajowo wzięliśmy udział. W tym roku naszą placówkę reprezentowały p. Beata i p. Adrianna wraz z Mateuszem i ze mną. Pomimo brzydkiej pogody jarmark się udał, zwiedzających było dużo tak jak i wystawców.
Mariusz S.


k

k

30.09.2019 Dzień Chłopaka

    Dnia 30 września w naszym Domu odbył się Dzień Chłopaka, który przygotowała i poprowadziła p. Adrianna wraz z damską częścią swojej pracowni. Na początku odbyło się uroczyste powitanie wszystkich chłopaków, po czym wzięli oni udział w przeróżnych śmiesznych zabawach. Nasi chłopcy musieli się zmierzyć w takich konkurencjach jak: obieranie i krojenie cebuli, przyszywanie guzików, skakanie przez skakankę, balony z zagadkami, budowanie wieży, czy taniec. Zwycięzca zmagań otrzymał drobną nagrodę a podsumowaniem dnia były życzenia złożone przez kobiety i wręczenie słodkich upominków.
Ela M., Agnieszka B., Małgosia D., Patrycja G.k

k

j

k

k

l

k

l

k

k

l

k

l

www.wloszakowice.pl